żele energetyczne

Jak dobrać odpowiedni żel energetyczny?

Energia ze spożywanego w czasie dnia jedzenia starcza nam na góra godzinny bieg. U wyczynowców zapasy glikogenu kończą się po 70-80 minutach u amatorów już koło 40 minuty biegu. To jest więc moment na zastosowanie pierwszego dodatkowego suplementu. Najbardziej popularne są izotoniki. Dostarczają one jednak mniejszą dawkę węglowodanów niż żele energetyczne. Co to jest żel energetyczny i jak dobrać odpowiedni produkt dla siebie?  O to i inne rzeczy wypytałam Ulę Somow – dietetyka z Highlevelcenter.com

Co to jest żel energetyczny?

Żel energetyczny stanowi źródło energii dla biegacza  przed, w trakcie, a nawet po biegu. Dotyczy to zarówno treningów jak i zawodów. Produkty te dostarczają łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Ich sposób spożycia jest maksymalnie prosty – musimy ograniczyć nie tylko czas na spożycie ale również formę, która oczywiście wpływa również na czas.

Jaki żel energetyczny wybrać?

Produktów na rynku jest mnóstwo. Wybierać można w smakach, konsystencji, markach… Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego żelu dla nas?

Zawsze należy kierować się indywidualnym samopoczuciem, nie słuchajmy rad nawet bardziej doświadczonych zawodników, jeśli stwierdziliśmy że dany produkt powodował jakikolwiek dyskomfort.

Wybór żelu energetycznego

Oczywiście zaczynamy od testów. Jeśli ktoś spodziewał się gotowej recepty po przeczytaniu artykułu to muszę go zmartwić. Aby być pewnym wyboru, należy samemu przetestować produkty kilku różnych firm.

Kierujmy się własnymi upodobaniami: konsystencją żelu, intensywnością smaku, łatwością otwierania opakowania.

 

Wbrew pozorom smak ma duże znaczenie. Podczas testów okaże się, że wiele żeli jest dla nas nie do zaakceptowania. Część produktów nasilać może również odruch wymiotny. Ponieważ na zawodach liczy się czas a wyczynowcy liczą każdy ułamek sekundy, istotne jest aby konsystencja żelu była łatwa do połknięcia a opakowanie proste do obsłużenia w trakcie biegu.

Pamiętać należy, że żele są słodkie. Jeśli  się ubrudzimy, będziemy się lepić! co zapewne wpłynie negatywnie na komfort biegu. Trzeba więc szukać produktów, z których otwarciem nie będziemy musieli walczyć.

Skład żeli energetycznych

O składzie pisałam wcześniej w artykule o stosowaniu węglowodanów podczas biegu. Aby mieć jednak wszystko w jednym miejscu przypomnę, że składy żeli różnią się znacząco dlatego istotne jest aby przewertować dokładnie ulotkę/opakowanie przed zdecydowaniem się na określony produkt.

Po pierwsze – składniki naturalne!

Szukajmy produktów, które zawierają składniki naturalne.

Po drugie – mieszanki!

Szukajmy mieszanki węglowodanów. Produkty takie mogą zwiększać spalanie węglowodanów w mięśniach nawet o 70 proc. Mieszane źródła węglowodanów będą ważne na dystansach pokonywanych w czasie dłuższym niż 150 min. Na rynku dostępne są mieszanki glukozy, maltozy, maltodekstryn.

 

Po trzecie – unikaj polepszaczy!

Uwaga na dodatki – unikajmy polepszaczy technologicznych (konserwanty, barwniki, aromaty, zagęszczacze, regulatory kwasowości). Unikać należy syropu gluko-fruktozowego oraz dużych stężeń fruktozy, które powodować mogą zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Żel energetyczny z kofeiną

Na dłuższe trasy można wybrać żel z kofeiną, pamiętajmy jednak że czas wchłaniania kofeiny to ok. 45 min. więc efekty będą najsilniej odczuwalne dopiero po ok. 1h. Należy też wspomnieć że spożycie kofeiny u niektórych osób może nasilać diurezę więc lepiej unikać ich przed samym początkiem biegu.

Dobór produktów jest bardzo indywidualny i zależy od wytrenowania zawodnika, rodzaju/długości startu, charakteru trasy, stosowania innych produktów dostarczających energii (np. izotoników). Żele różnią się między sobą nie tylko smakiem i konsystencją, ale także ilością węglowodanów w porcji. Dobierając strategię korzystania z żeli warto skonsultować się z dietetykiem sportowym, który pomoże obliczyć ile którego produktu należy spożyć na którym etapie biegu.

 

 

Smak

Jak wspomniałam wyżej, smak żelu ma dość duże znaczenie. Przy tak dużym wyborze produktów, z łatwością można znaleźć smak, który nie tylko nie będzie „do zaakceptowania” ale zwyczajnie będzie nam smakował.

ZAWSZE testujemy produkty przed startem. Nagminne jest że zawodnicy dają się skusić w dniu startu na produkty oferowane przez producentów suplementów sprzedająceych produkty z okazji eventu. To duży błąd.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że wiele żeli może wywoływać odruch wymiotny, na długo pozostawiając niechciany posmak w ustach. Producenci jednak robią co mogą, żeby po pierwsze dogodzić każdemu biegaczowi oraz wybić się pośród innych marek na rynku. Jeśli słodki smak Cię mdli, możesz poszukać żeli o smaku chociażby pomidora. Najlepiej jednak zacząć od tych bezsmakowych.

 

Konsystencja

Żel sam w sobie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie łatwej do połknięcia konsystencji podczas biegu. W zależności jednak od produktu czy producenta wybierać można w żelach mniej i bardziej gęstych. Pamiętajmy, żeby wybrać taką konsystencję, którą będzie można łatwo wycisnąć z tubki i szybko przełknąć na trasie.

Opakowanie

Wybierając opakowania również musimy sprawdzić kilka wariantów. Opakowanie powinno być LEKKIE i jak najbardziej ŁATWE W UŻYCIU. Musi się łatwo otwierać. Po pierwsze nie chcemy tracić czasu na walkę z opakowaniem, po drugie nie chcemy się nim ubrudzić. Żele to sam cukier – są więc lepkie. Jeśli rozleje nam się podczas biegu będziemy się lepić co zapewne zmniejszy nasz komfort biegu.

Istotna jest również wielkość opakowania. Jeśli weźmiemy małe ułatwi nam to ich dawkowanie. Przy dłuższych biegach jest to jednak równoznaczne koniecznością zabrania ze sobą większej ilości.

O czym należy pamiętać przy wyborze żelu:

  • Nigdy nie zostawiaj zakupu na ostatnią chwilę. Żel wypróbuj na min. 3-4 dłuższych, intensywnych treningach, na podobnym tętnie na jakim pokonujesz dystans. Próbować żelu możesz też startach na krótszych dystansach, jeśli startujesz na nich “treningowo”.
  • Dobieraj żele w taki sposób, by przy jak najmniejszej objętości dostarczały jak najwięcej energii. Wyższa podaż węglowodanów nie spowoduje zwiększonego ich wykorzystania – będą zalegać w żołądku!
  • Żele nie nawadniają organizmu – weź na bieg również wodę lub izotonik.
  • Pamiętaj, że nieodpowiedni smak produktu może wywołać również odruchy wymiotne!

Masz coś do dodania?

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...