nutella

Nutella? Czemu nie! Zdrowa, szybka, bez cukru!

Od dłuższego czasu próbowałam robić sama nutellę. Ok przyznam się niekoniecznie szukałam wersji zdrowej bez cukru. Tak czy inaczej jakoś nigdy do końca nie wychodziło. Już prawie o tym zapomniałam, aż do wyjazdu na Zbieg Blogerów w Gdańsku.

Jednym z punktów programu był konkurs na fit przekąskę. Były tortille, ciasta, kulki owsiane i była i nutella bez cukru. Dziwnym trafem nic nie udało jej się zgarnąć. Za to wszyscy zgarniali przepis na nią od Błażeja z Suchą Szosą.

Jakoś nie mogłam się do niej zabrać. A to brakowało daktyli, a to znowu zapomniałam kupić migdałów a to za słaby blender. Po drodze nutellę zrobiła Aśka i skarżyła się, że pogrom w kuchni został. Usiadłam do przepisu i okazało się, że tak źle nie powinno być. I nie było! Wysłałam męża po daktyle i do roboty!

– pół szklanki migdałów

– pół szklanki orzechów laskowych

daktyle, Błażej napisał „szklanki daktyli” nie byłam pewna czy też pół szklanki czy raczej trzy szklanki więc dałam na oko:)

mleko w przepisie jest pół szklanki ja jednak dałam więcej – 3/4 dużego kubka. Pamiętać należy, że im więcej mleka tym się łatwiej wszystko miele.

kakao

sól (sól jest w przepisie oryginalnym, ja jednak nie dałam – i nie żałuję)

 

Daktyle

Daktyle należy namoczyć w mleku. Można zostawić na noc a można na pół godzinki. W zupełności to wystarcza. Tym co nie jadają daktyli przypominam, że mają pestki i trzeba je wyciągnąć zanim włożymy do blendera:)

migdałki do nutelli bez cukru

Orzechy

Błażej kupuje blanszowane lub je blanszuje. Ja szczerze przyznam się, że wrzuciłam takie w skórkach i wcale nie popsuło smaku. Może to sprawi, że nutella się szybciej popsuje ale musiała by być szybsza niż nasza rodzinka:) Na łatwiznę poszłam również z migdałami i kupiłam posiekane. Głównie ze względu na brak porządnego blendera.

Każdy zna swój blender i wie ile czego wrzucać, żeby się nie zacinał. Ja wiem, że muszę dolać więcej płynu (w tym wypadku mleka) żeby się nie zapychał. Niestety mam nieduży blender – bardziej pod shake’i więc musiałam mieszać w dwóch turach. Kakao dodałam już więc na samym końcu, jak całość przerzuciłam do miseczki.

 

U mojego męża w domu zawsze robią tzw. andruty. Czyli przekładają wafle mleczkiem skondensowanym. Jest tam duuużo cukru i masła. Pyszne ale jakże niezdrowe;0 !! To jest więc moja alternatywa dla andrutów. I o ile szybciej się robi masę niż kondensuje mleczko na ogniu!

andruty z nutellą bez cukru wafelek z nutellą bez cukru

 

Smacznego!

 

 

Masz coś do dodania?

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...