zespół jelita drażliwego SIBO

Zespół jelita drażliwego, rozrostu bakteryjnego (SIBO) – powody gazów w jelitach.

Owcy doświadczenia ze wzdęciami zataczają właśnie koło. Na samym początku gastrolog wziął 120 zł za zdanie „To nie sprawy gastryczne tylko endometrioza”. Następnie ginekolog odesłał do endokrynologa  bo t przecież nie endometrioza. Po wydaniu kilku setek na badania hormonów endokrynolog powiedział, że jest jeszcze nigdy tak dobrze poziomy hormonów u Owcy nie wyglądały. Zrobił USG, gdzie między innymi gazy w jelitach i skierował do lekarza rodzinnego po skierowanie do gastrologa. A wiecie co powiedział gastrolog?:) Ech…

Owca więc czyta i sprawdza, i szuka rozwiązania problemu. Bo o ile ustępowanie miejsca „kobiecie w ciąży” jest częstsze niż w obu ciążach jednocześnie i oczywiście wygodne to cała sytuacja już taka śmieszne nie jest wcale…

Owca już od dawna stara się racjonalnie odżywiać i o ile zdarzają się chwile zwątpienia to mieszczą się one w marginesie błędu. Wielomiesięczna edukacja dietetyczna doprowadziła do sytuacji, że słodkie nie smakuje już jak kiedyś a granica tolerancji na grzeszne jedzenie spadła prawie do zera. Na fali mody jedni polecają dietę bezglutenową a inni dietę bez laktozy, cukrów a  jeszcze inni bez węglowodanów. Jak jednak bez tych składników ma funkcjonować biegaczka? Do tego w przypadku zespołu jelita drażliwego trzeba jeść rzadziej (w przeciwieństwie d wreszcie wytrenowanej diety często i mało) aby enzymy miały czas na strawienie wszystkiego na spokojnie. Owca liczyć potrafi więc liczy na siebie. Zaczniemy od badań!

Zespół drażliwego jelita, rozrostu bakteryjnego czy też SIBO

Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem, gazy, biegunki czy wzdęcia zapewne ma zespół jelita drażliwego. Ale co to jest? No właśnie do końca nie wiadomo. Raz owca czyta, żeby odstawić gluten, innym razem, że to bakterie a jeszcze innym, że to nadmiar laktozy. Wracamy więc do punktu wyjścia.

Owca czyta i czyta i znajduje informacje o SIBO bądź jak kto woli zespół rozrostu bakteryjnego. Co to takiego? Jest to sytuacja w której w jelicie cienkim człowieka pojawia się duża liczba bakterii. Bakterie te mogą pochodzić zarówno z jelita cienkiego, jak i grubego. 84% osób z zespołem jelita drażliwego ma również SIBO.

Namnażanie się bakterii w jelicie cienkim powoduje infekcję bakteryjną, opustoszając jelita. W takim przypadku utrudnione jest zarówno prawidłowe trawienie jak i prawidłowe przyswajanie składników odżywczych. Dlaczego? Bakterie uszkadzają enzymu, które odpowiedzialne są za rozkład dwucukrów:

 • laktozy,
 • sacharozy (cukier stołowy),
 • maltozy,
 •  izomaltozy (skrobia, strączki, zboża).

Niestrawione dwucukry są pożywieniem dla bakterii. Chcąc się nimi żywić, bakterie wytwarzają enzymy aby „rozłożyć” dwucukry do pojedynczej cząsteczki glukozy (to czego nie potrafi nasz układ pokarmowy bez enzymów) i w wyniku tego procesu powstają produkty uboczne – gazy. Te z kolei powodują wzdęcia, zaparcia (metan), biegunki (wodór) czy ból.

Ok. Czyli dochodzimy do momentu w którym okazuje się, że wyeliminować trzeba cukry złożone a nie monocukry. To jeszcze jestem w stanie wytrzymać zwłaszcza jako miłośnik owoców! Znalazłam również listę produktów dozwolonych w tej diecie:)

http://www.breakingtheviciouscycle.info/legal/listing/

 

Zespół rozrostu bakteryjnego przyczyny:

 • Zahamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku
 • Anatomiczne zmiany w przewodzie pokarmowym, które pojawić się mogą po chorobie lub operacji brzucha
 • Spowolniona perystaltyka jelit

Objawy zespołu przerostu bakteryjnego?

Owca czyta dalej i okazuje się, że większość rzeczy się zgadza. Szczególnie nadmiar gazów jelitowych, które stanowiły problem od zawsze pod różnymi postaciami. Są również naprzemienne biegunki z zatwardzeniami nie zgadza się jedynie zmniejszenie masy ciała.

Oczywiście wszędzie piszą, że w przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza. Na NFZ mam terminy za rok a prywaciarze już sobie policzyli nieco za wyjątkowo praktyczne porady. I jak już wiadomo Owca chce ominąć ten etap leczenia. Zespół przerostu bakteryjnego jako jedyna odmiana choroby jelita nadwrażliwego jest to zdiagnozowania badaniami. Owca ma więc punkt zaczepienia.

 

Rozpoznanie choroby

Na liście badań laboratoryjnych, badanie kału czy jak kto woli posiewu treści jelita cienkiego z określeniem stężenia bakterii jest jednym z tańszych i powszechnie wykonywanych(o zespole rozrostu bakteryjnego świadczy stężenie >105 bakterii w 1 ml treści). Znalazłam jednak w kilku miejscach informacje, że badanie to jest skomplikowane i rzadko wykonywane. Dlaczego? Pewnie okaże się w środę rano u pielęgniarki:)

Znalazłam również kilka innych badań o które zapytam:

 • test oddechowy z glukozą lub laktulozą, (dodatni wynik wskazuje na bakterie w jelicie cienkim)
 • badania radiologiczne – pasaż, czyli badanie przewodu pokarmowego z barytem,
 • Kolonoskopia (to może w ostateczności):)
 • tomografia komputerowa jamy brzusznej z tzw. opcją jelitową – to już chyba jednak kilka stówek bez skierowania.

Czemu opcja zespołu przerostu bakteryjnego najbardziej mi odpowiada? Jeśli choroba jest wynikiem zmian anatomicznych należy przygotować się na operację. W innych przypadkach stosuje się antybiotyki o szerokim zakresie działania na bakterie tlenowe i beztlenowe. Oznacza to, że SIBO jest wyleczalne. Nie trzeba więc nie trzeba odstawiać na zawsze wszystkich alergogennych produktów.

 

 

 

Masz coś do dodania?

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...